Yukarı

İş Makinaları Ehliyeti

*FORKLİFT OPERATÖRLÜK BELGESİ
*VİNÇ
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*KAZICI YÜKLEYİCİ
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*EKSKAVATÖR
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*TRANSKAVATÖR
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*İŞ KAMYONU
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*SİLİNDİR
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*GREYDER
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*ZEMİN SÜPÜRME
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*KULE VİNÇ
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*DOZER
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*SONDAJ
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*BETON POMPASI
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*ZEMİN DELGİ
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*MOBİL VİNÇ
OPERATÖRLÜK BELGESİ
*ASFALT SERME (FİNİŞER)
OPERATÖRLÜK BELGESİ

Gerekli Belgeler

  • 12 A det resim

  • Sabıka kaydı

  • Diplomanın aslı

  • Sağlık raporu

SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru-1 : Operatör belgesini ehliyete dönüştürmem gerekir mi?

İş makinesini trafiğe kapalı alanlarda kullanıyorsanız yani fabrika, şantiye vb. yerler dışına çıkmıyorsanız gerekmez.Ancak trafiğe açık alanlarda kullanıyorsanız mutlaka ( G ) sınıfına dönüştürmeniz gerekecektir.


Soru-2 : Ben operatörlük belgesi aldım ama Milli Eğitim Müdürlüğü onayı yok. Benim belgem geçerlimidir?


Kesinlikle Geçersizdir. Çünkü bütün operatör belgelerinde Karayolları Trafik kanunun 42'nci maddesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi kurumlarca veya 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan özel öğretim kurumlarından alınıp Milli Eğitim Müdürlülüğünün onayı şarttır.


Soru-3 : Ben forklift ehliyeti alacağım acaba forklift ehliyeti ile vinç' de kullanabilir miyim?

Kullanamazsınız. Çünkü hangi tür operatör belgesine sahipseniz o tür iş makinesini kullanabilirsiniz.Soru-4 : G sınıfı ehliyet ile bütün iş makinelerini kullanabilir miyim?

Ehliyetinizde G sınıfı ibaresinin karşısında kullanacak olduğunuz makine türü yazmaktadır. Yani operatörlük belgenizde hangi makine türü varsa ehliyete de o makine türü yazılır.


Soru-5 : 2007 yılında Makine Mühendisleri Odasından operatörlük belgesi aldım bu belgeyi ehliyete dönüştürebilir miyim?

Makine Mühendisleri Odasından aldığınız belgeyi Milli Eğitim Müdürlüğünün Onayı varsa ehliyete dönüştürebilirsiniz. Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı yoksa ehliyete dönüştüremezsiniz.

Forklift Operatör Belgesi Nasıl Alınır?
Forklift türü iş makinası kullananlar ve belgesi olmayanlar yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.
Forklift belgesi almanın koşulları :

  • 18 Yaşını doldurmuş olmak.

  • En az ilkokul mezunu olmak .

  • Kanunun 41.maddesi ( e ) bendinde sayılan T.C.K maddelerinden mahkûmiyeti olmaması.

  • Vücut yapısı ve ruh sağlığı bakımından yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmaları.

Not: Forklift belgesi almak isteyen kişinin her hangi bir ehliyeti olmasa da müracaat edebilir.

Forklift Operatörü

Forklift türünden iş makinesı kullanabilmek için İş kanununa göre operatörün forklift ehliyeti alması gerekmektedir. Operatörler arasından fortif, portif,forklit olarak da bilinir. Ehliyete G +Forklift olarak geçer. Genelde ehliyete işletilmez. forklift ehliyeti, forklift eğitimi, forklift kursları,forklift eğitim,portif kursu..Forklift Transpaletler,Yaya Kumandalı İstif Makinaları, Sipariş Toplayıcılar, Dar Koridor Forkliftleri Reach Truck,Kule Tipi İstif Makinaları çeşitleri vardır.

Forklift Operatörlük Belgesi

Forklift operatörlük belgesi forklift kullanan kişilerin alması yasal olarak zorunlu bir belgedir. Özellikle iş yerlerinde iş güvenliği açısından işyeri ve çalışan tarafından bu belge olmadan çalışılması ve çalıştırılması yasal olarak olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

Forklift Ehliyeti

Forlift operatör belgesi İş kanunu gereğince forklift'in kullanılabilmesi için mecburi olan bir belgedir. Yasal olarak bir operatörün aracı kullanması için alınması zorunludur. Belgesiz kullanıldığı takdirde kullanan ve kullandıran aynı sorumluluğu taşımaktadır. Taşıt yolunda bir aracı kullanmak için ehliyet ihtiyaç olduğu gibi işyeri, iş sahalarında, şantiyede, araç parkında vb. yerlerde Belge bulundurmak operatör belgeli olarak kullanmak mecburidir. Forklift taşıt trafiğine açık alanda kullanılacaksa mutlaka sürücü belgesine G sınıfı olarak işletilmek zorundadır.

Kazıcı Yükleyici (Loader) Operatörü


Paletli ve lastik tekerlekli yükleyicileri ve ataşmanlarını kullanarak, çeşitli malzemeleri yükleme, taşıma, tünel kazma vb. işlemleri emniyetli bir şekilde gerçekleştirme ve yükleyicinin bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiler bu aracı kullanabilmek için iş kanununa göre Kazıcı-yükleyici ehliyeti almalıdır Eskavatör ekskavatör (excavator), transkavatör (traxcavator), loderler, skrayper(scraper), kanal kazıcılar, lastikli ve paletli iş makinaları.

Yükleyici (Loder) Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, paletli ve lastik tekerlekli yükleyicileri ve ataşmanlarını kullanarak, çeşitli malzemeleri yükleme, taşıma, tünel kazma vb. işlemleri emniyetli bir şekilde gerçekleştirme ve yükleyicinin bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Kazıcı Yükleyici Belgesi

 Paletli Hidrolik Ekskavatörün Kullanıldıkları Yerler
- Boru ve kablo döşenecek kanalların açılmasında,
- Kanal kazılmasında,
- Bataklıkların temizlenmesinde,
- Büyük çöp çukurlarının açılmasında,
- İnşaat sektöründe zeminlerin kazılması ve taşıyıcı araçlara yüklenmesi işlerinde kullanılırlar.

Kule Vinç Operatörü

Portal vinçler, arabalı vinçler, çift kirişli vinçler, tek kirişli vinçler, pergel vinçler, yer vinçleri ve vinç ekipmanları genel vinç çeşitlerini Vinç operatörü belgesi ile kullanabilirsiniz. Vinç ehliyeti, vinç belgesi olarak da bilinir.

Mobil Vinç Operatörü

Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, mobil vinçleri kullanarak, çeşitli yüklerin yükleme-boşaltma işlemlerini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip Vinç operatörü belgesi ile kullanabilirsiniz.

Vinç Nedir?

Malzemeleri ya da yükleri kaldırma, yeni bir yöne dönerek veya hareket ederek aktarma, yerlerini değiştirme, yükleme, boşaltma işlerinde kullanılan makinalara VİNÇ veya ÇRENA (KREYN) denilmektedir. Vinçler düşey ve yatay hareketleri sayesinde genel anlamda her türlü yükün yerini değiştirebilen makinalardır. Bu makinalar genellikle ağır yüklerin kaldırılmasında ve zemine batmış makinaların kurtarılmasında kullanılırlar. Bum uzunlukları 10-40 m., kapasiteleri de 10-60 ton arasında değişir. Pinyon dişli üzerinde 3600 dönebilen tipleri olduğu gibi 180°’lik dönüş yapan çeşitleri daha çok kullanılır. Ön ve arkaya ilave edilen destek ayaklarıyla ağır yükler kaldırılabilir.

Vinç Ehliyeti

Vinçler insan gücü ile taşınamayacak ağırlık veya büyüklükteki yüklerin kaldırılması ya da taşıması için kullanılan ve günümüzde özellikle ağır sanayi işletme şartlarında olmazsa olmaz olarak tanımlanan makinelerdir. 

1-Köprülü Vinçler(3 .... 140 ton)
2-Monoray Vinçler(1 .... 10 ton)
  a- Köprülü Monoray Vinçler
  b- Konsollu Monoray Vinçler
  c- Portal Monoray Vinçler
3-Portal Vinçler(köprülü) 

Greyder Operatörü

Greyder Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, greyder kullanarak yol ve arazide tesviye, reglaj, şev kesme, hendek açma vb. yüzey işlemleri ile zemin gevşetme ve kar temizleme işlemlerini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir

Arazide tesviye, reglaj, şev kesme, hendek açma vb. yüzey işlemleri ile zemin gevşetme ve kar temizleme işlemlerini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip kişiler bu aracı kullanabilmek için iş kanununa göre greyder ehliyeti almalıdır.

Greyder ehliyeti

Genel olarak greyderler, tesviye işlerinde, şey meyillendirme, hendek kazma ve yol yapımı için kullanılan çok amaçlı makinalardır. Ayrıca uygun bir şekilde kullanıldıkları takdirde, tesviye ve bombelik verme, karıştırma ve yayma, malzemeyi yana yığma işleriyle birlikte hafif kazıma işlerinde de kullanılırlar. Bu işler greyderin bıçağı, kazmaları ve riperleri ile yapılır. Greyderler ağır kazı işleri için (dozer gibi) uygun makinalar değildirler.  

Ekskavatör Operatörü

Elektrikli Ekskavatör Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, kaya, toprak, kil, cevher vb. malzemelerin kazıma, doldurma ve yükleme/ boşaltma işlemlerini, ekonomik ve güvenli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.Eskavatör, exavatör olarak da bilinir.

Ekskavatörler amaca göre, lastik tekerlekli veya paletli, yapacağı işin cinsine göre özel ataşmanlı olabilir. Özel ataşmanlar ve ekipmanlar kullanarak kırma, çakma, kaldırma, itme, çekme gibi amaçlar için de kullanılabilen ekskavatörün en önemli özelliği, dönerek çalışabilme kabiliyeti sayesinde bu işleri yer değiştirmeden yapabilmesidir. Hareket kabiliyetinin çok yüksek olması, kazı ve yüklemeyi aynı anda yapabilmesi nedeniyle, ekskavatör en yaygın kullanılan iş makinasıdır. Ekskavatör, genel olarak yapı temellerinde, hendek kazılannda, hareket sahası kısıtlı olduğundan kazma ve yükleme işlemlerinin bir arada yapılması gereken kazılarda, drenaj ve sulama kanalları kazılarında, kırma işlerinde ve tünellerde kullanılır. Ekskavatörlerin büyüklüğü yapılacak kazının amacına göre değişir. Şekil l’de paletli bir ekskavatörün temel elemanları gösterilmektedir . Ekskavatör, yürüyüş şasesi ve kuleden oluşur. Kule üzerinde karşı ağırlık, kaporta, motor, kabin, bom, kol, kepçe ve silindirler bulunur. Kule, yürüyüş şasesi üzerinde 3600 dönme kabiliyetine sahiptir. Ekskavatör, kazma, koparma ve taşıma işlemlerini hidrolik silindirleri ve motorları vasıtası ile yapar. Yürüyüş ve kule dönüş işlemleri hidrolik motorlarla; bom, kol, ve kepçe hareketleri ise hidrolik silindirlerle sağlanır. Motor tarafından üretilen güç bir aktarma organı vasıtasıyla hidrolik pompaya iletilir. Hidrolik pompa tanktan aldığı hidrolik yağı kumanda valfleri vasıtasıyla komutlara göre hidrolik silindirlere ve hidrolik motorlara gönderir.

İş Kamyonu Transmikser ve Beton Pompa Operatörü

İş kamyonu ve Beton Pompa Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, mobil ve yer (sabit) beton pompa makinelerini, beton dökümüne hazırlama, beton dökme ve döküm sonrası bakım işlemlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

İş kamyonları

İş kamyonları, beton pompası, mikser, transmikser, kar küreme aracı, vidanjör, çöp kamyonu, kaya kamyonu, kamyon damperi haricinde kamyon üstü aparat takılı tüm araçlar iş kamyonu sayılır.

Zemin Süpürme Makinası Operatörü

Zemin süpürmeye ve temzilemeye yarayan araçları kullanan nitelikli kişiler bu aracı kullanmak için iş kanununa göra zemin süpürme belgesi almak durumundadırlar. Genelde Belediye temizlik görevlileri almaktadırlar.

Zemin süpürme aracı nedir?

Araç üzerine monte edilen Vakumlu Yol Süpürme Makinası; yardımcı motor, çöp haznesi, vakum fanı, hidrolik ve pnömatik sistem, fırça ve sulama sistemlerinden meydana gelmektedir. Çöp haznesi kapasitesi 3.5 m3'c kadar degişen ölçülerde, üzerine monte edilen araca bağlı olarak degişiklikler göstermektedir. Araç, isteğe bağlı olarak sağ yada sol taraftan ayrı ayrı olmak üzere tek taraflı kumanda edilebildigi gibi, aynı zamanda hem sağ ve hemde sol taraftan olmak üzere çift taraflı olarak aracın direksiyon kumanda sistemi dizayn edilebilmektedir. Çöp haznesi ile diger aksamlar olan; yardımcı motor, su tankı ve hidrolik sistem yağ tankı odası birbirinde ayrı olarak imal edilmiştir. Bu sistem scs ve ısı izolasyonu ve aynı zamanda bakım kolaylığı sağlamaktadır.

Vakum fanı direkt olarak çöp haznesinin üzerine monte edilmiştir. Fan çelik gövdeli hidrolik motor vasıtası ile tahrik edilmektedir. Bu sistem vakum kayıplarını önlemektedir. Süpürme esnasında tozlanmayı önlemek için kullanılan sulama sistemi vasıtası ile aynı zamanda vakum sisteminde toz tutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Özel olarak dizayn edilen yüksek performanslı emiş yapılabilmektedir.

HAMARAT adı ile imal etmekte olduğumuz bu makine, dünyada üretilen modelleri arasında seçilmiş ve TÜRKİYE şartlarına göre geliştirilerek uyarlanmış ideal bir yol süpürme, ilaçlama ve yıkama makinasıdır. Bu makine yolları, yaya kaldırımları,üstü açık işyerlerinin bahçeleri ve değişik sağlamlaştırılmış zeminleri temizlemek ve park bahçelerde ağaç, bitki ve çöp konteynerlerini ilaçlamak ve yıkamak için dizayn edilmiş olup, bir başka anlamda çevre koruması amacına yönelik bir makinadır.

Beton ve asfalt serme (finişer) Operatörü

Beton asfalt serme makinesini kullanarak, beton asfalt, mekanik stabilizasyon vb. malzemeleri istenilen kalınlık, eğim ve yüzeysel düzgünlükte serme, makinenin bakım ve kontrollerini yapma işlemlerini kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yerine getirme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiler bu aracı kullanabilirler.

Beton Asfalt Serme Makinesi Operatörü, beton asfalt serme makinesini kullanarak, beton asfalt, mekanik stabilizasyon vb. malzemeleri istenilen kalınlık, eğim ve yüzeysel düzgünlükte serme, makinenin bakım ve kontrollerini yapma işlemlerini kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yerine getirme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Finişer belgesi - Beton ve Asvalt Serme Operatörü

27 Ekim 1996 tahinde, 22800 sayılı resmi gazetede ilan edilen, 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun 42. Maddesinde yapılan değişiklik ile iş makinesi kullanılan şahısların operatör belgesi almaları ayrıca karayoluna çıkacak lastik tekerlekli iş makinelerinin sürücülerinin (G) sınıfı sürücü belgesi almaları yasal olarak zorunludur. iş Makineleri operatör eğitimi de dahil olmak üzere, her türlü eğitim ve öğretim amacı ile açılan kurslar, Anayasanın 40. Maddesi gereğince M.E.B den izin alınarak açılır. MEB. Gözetim de denetimi altında yürütülür.

Dozer Operatörü belgesi nedir?

Dozer Operatörü

Arazide kazı, tesviye, söküm, yıkım, hafriyat, depolama vb. işlemleri emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi bu aracı kullanmak için Dozer ehliyeti alması gerekmektedir.

Dozer Nedir? Dozer Ehliyeti

Kazı, dolgu, yarma, çekme ve itme işlemlerinde kullanılan iş makinalarıdır. Makinanın bıçak takılmamış şekline TRAKTÖR de denir. Bir inşaat çalışmasında ilk giden dozerdir. Dozerlerin bıçak boyları değişik olup çeşitli işlerde kullanılma özellikleri vardır. Dozerler değişik işlerde iş verimlilikleri ve etkinlikleri diğer makinalara göre üstün olan makinalardır.

Sondaj Operatörü


Sondaj Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde sondaj makine ve ekipmanlarının kontrol, bakım, ve montajlarını yaparak, su kuyusu delme ve üretime hazır hale getirme işlemlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Fore Kazık Makinesi Operatörü

Fore Kazık Makinesi Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, fore kazık makinesinin günlük kontrol, bakım, montaj ve kurma işlemlerini yaparak, fore kazık kuyusu açma ve kuyu betonlanmasını sağlama bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Zemin Delgi Ve Sondaj Fore Kazık Ehliyeti

Operatör, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı operatör belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre rücu eder. Operatör belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak forklift iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve 1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Beton Pompası Operatörü belgesi nedir?

Beton Pompası Operatörü

Beton Pompa Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, mobil ve yer (sabit) beton pompa makinelerini, beton dökümüne hazırlama, beton dökme ve döküm sonrası bakım işlemlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Silindir Operatörü belgesi nedir?

Silindir Operatörü

Motorlu araç olan silindiri kullanarak toprak, stabilize, asfalt gibi zeminlerin, zeminin yapısına ve çeşidine uygun olarak sıkıştırma işlemlerini yapan kişidir.

GÖREVLER
Silindir operatörü; Trafik güvenliğine ilişkin önlemleri alır, Silindirin günlük kontrol ve bakımını yapar. Periyodik bakım yapılmasını sağlar, Gresörlüklere yağ basar, gerekli kontrollerini yapar, Basit arıza ve eksiklikleri giderir, Silindiri çalışma ısısına getirir, Silindirin arazi ayarlarını yapar, Silindiri sıkıştırılacak zemin üzerinde yürütür, Vibrasyon sistemini devreye sokar, Silindirle zemin sıkıştırma işlemlerini yapar, Sıcak asfalt sıkıştırması yaparken, asfaltın en az 90 derece sıcaklıkta olmasını sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Silindir, Raspa, Yedek anahtarlar, Gresörlük memeleri, Eskort lambası, Tornavida, Pense, Derece.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Silindir operatörü olmak isteyenlerin; El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Mekaniğe ilgili ve yetenekli, Açık havada ve ani ısı değişiminde çalışabilen, Dikkatli, tedbirli, Sorumluluk sahibi, kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Silindir operatörleri açık havada görev yaparlar. Çalışma ortamları ani ısı değişimine açık, tozlu, okulu, gürültülü, dumanlı, titreşimli, buharlı, kirli, sarsıntılı ve yağlıdır. İşin durumuna göre zaman zaman nemli, kokulu, ıslak ve basınçlı ortamlarda da çalışırlar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Silindir operatörleri; kamu ve özel sektörün yol ve baraj inşaatlarında çalışabilirler. Yeterli deneyim ve sermayeye sahip olanlar silindir makinesi alarak kendi hesabına çalışabilirler. Teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak yol ağlarının genişletilmesi ihtiyacı silindir operatörlerine duyulan talebi artırmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Genelde İşletmeler kendi elemanlarını yetiştirmek için, Karayolları Bölge Müdürlüklerine, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Makine Mühendisleri Odalarından herhangi birine başvurarak Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezleri ile işbirliği yaparak, bünyelerinde çalışan elemanlardan iş makinesi kullananlara sertifika verilmesi için kurs açılması talebinde bulunurlar Gerekli izinler alındıktan sonra kurs açılır. Kurs sonucu yapılacak sınavda başarılı olanlara iş makineleri kullanım (Operatörlük) sertifikası verilir. Ayrıca  özel sürücü kursları da gerekli izinleri (Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin ilgili madde hükümlerine ve 4 üncü madde de belirtilen esaslara göre Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim kurumları Genel Müdürlüğünden kurum açma ve Öğretime başlama izni) aldıktan sonra açacakları kurslar bitiminde Milli Eğitim müdürlüğü tarafından yapılacak sınav sonucu başarılı olanlara İş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Kursa başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak. Sağlıklı olmak, En az 18 yaşında olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Kursun süresi 12 gündür. Kursiyerler silindir operatörlüğü mesleği ile ilgili teorik ve pratik eğitim alırlar. Eğitim süresince; Motorun tarifi ve çeşitleri, motorun belli başlı parçaları, motorun çalışma sistemleri ve prensipleri, elektrik sistemleri, aktarma organları, pnomatik sistemler, arıza belirtileri ve giderilebilecek arızalar, iş makinesi kullanımında emniyetin, güvenliğin sağlanması ve ekonomik şekilde kullanılması

Online Kayıt Formu

Mailiniz gönderilemedi!
Email başarıyla gönderildi!
Kısa sürede size dönüş yapacağız.Teşekkürler.
Bu alan boş geçilemez
Geçerli bir email adresi giriniz!
Sadece rakam giriniz!
Bu alanı boş geçemezsiniz<
Kod Yanlış!