Yukarı

Dikkat! Trafik Kazaları

Zaman Merceği Altında Direksiyonda Ölümün Anatomisi!

 • Trafik kazaları, dünyada insan hayatına son veren 4 hadise olan, 1. Çocuk ölümü, 2. Kanser, 3. Kaza ve 4. Kalp hastalıklarından biri olankazalar grubuna girer.
 • Kazaya bağlı ölümlerin 1/3 ini de trafik kazaları oluşturur.
 • Türkiye'miz; istatistiklere girmeyenlerle, yaralı olarak kayıtlara geçtiği halde daha sonra ölenleri de eklersek, her yıl ortalama 10.000 insanını trafik kazalarında kaybetmektedir.
 • Meselâ 1997'de kaza yerinde ölen 4.935, hastaneye kaldırılırken yolda ölen 1.115 kişiye hastanede ölen 3.533 kişiyi de eklersek, toplam olarak 9.583 kişi trafik kazalarında kaybedildiğini görürüz.
 • Halbuki İstiklâl Savaşındaki şehit sayımız 10.885 kişidir.
 • Eğer bir ülke, bir topyekün savaşta kaybedilen sayıda insanını her yıl trafik kazalarında kaybediyorsa, o ülkede bu konuda büyük birihtilâlin yapılması gerektiği izahtan varestedir.

Dünyada ve Türkiye'de Kazalar

 • Türkiye'de Trafik Kazaları, aşağıdaki küçük tabloda da görüleceği gibi, dünya ortalamalarına göre oldukça fazladır.
 • Ülkemizdeki kazaların  % 95i sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Kazalara sebebiyette insan unsurunun bu kadar yüksek olduğu bir başka ülke de yoktur.
 • Bu demek oluyor ki Türk insanı; hem sorumsuz, hem dikkatsiz, hem duyarsız, hem de hesapsız bir davranış biçimi sergilemektedir. Bunun temelinde, eğitimden de öte, bencillik duygusunun yattığını söylemek daha mantıklı olur.
 • Kişilik zafiyetinden kaynaklanan bu bencillik ve kendini haklı görme duygusu bizi, hatasını göremeyen, nasihat dinlemeyen, yaşanan tecrübelerden ve bunca kazadan ders alamayan bir millet yaptı.
 • Kişilik zafiyeti diyoruz, zira her sahadaki yetişme tarzımız, Vur, kır, parçala, bu maçı kazan zihniyeti taşımaktadır. Başkalarına hak tanımayan bu karakter yapısı, kişiliği zayıf, özgüveni olmayan, olgunluk seviyesine ulaşamamış insanlarda bulunmaktadır.
 • Okulda öğretmen insan hatalarına dayalı bir örnek verirken, camide imam, televizyonda bir uzman, çevremizdeki gün görmüşler aynı misâli verdiğinde biz, kendi yaptığımız hataları değil de hep yanımızdakilerin veya daha başkalarının hatalarını düşünürüz veya görürüz de, anlatılanlardan kendimize pay çıkarmayız, ders veya ibret almayız.
 • Kısacası hatayı hep başkalarında ararız da kendi hatalarımızı görmez, görsek de kabûl etmeyiz. Dolayısıyla hatalarımızı düzeltme şansımızı böylece kaybetmiş oluruz.
 • Bu kafa yapısı ile hareket edip, başkalarına saygı da göstermeyi aklımıza getirmediğimiz içindir ki, direksiyona geçince yayalara kızarız, arabadan inince şoförlere kızarız. 
  Bu berbat karakter bizi dengeli olmaktan uzaklaştırır ve işte böylesine maskara da eder.
 • Kaza yaptığımızda ise eğer sağ kalmışsak feryat figan bağırır, karşımızdakine saldırırız, karşımızdaki de bize.
 • Hızlı gittiği için virajı alamayıp, takla atan sürücünün, kurtulduğunda hemen yolu yapanları suçladığını duyarsınız. Ama yol çizgilerinin ve dikkat etmediği işaret levhalarının ne işe yaradığını  o anda ona soramazsınız.

Otomobil

 • Otomobil çok güzel bir araçtır. Ama durduğu yerde, resim çektirirken güzeldir. Hareket ettiği andan itibaren o araç, herkes için adeta tehlikeli bir yaratıktır. Sürat arttıkça bu yaratık canavarlaşmaya başlar.
 • Otomobil sağlamdır ama durduğu yerde sağlamdır. Hızlandığı oranda mukavemeti azalır. Belirli bir hızdan sonra çarpıştığında ise; yamulurken karton, keserken jilet, ezerken pres gibidir, unutmayalım.
 • Eğer direksiyonunda oturan kişi onu aklı ile kullanmayı becerebiliyorsa o araç; hem güzeldir, hem güvenlidir, hem de sevimli bir dosttur.

Trafik Kazası

Trafik kazasının tarifi bu güne kadar galiba doğru olarak yapılamadı.

 • Trafik Kazası; insanların 100/500 tonluk bir pres altında parçalanarak ölmesidir. Burada değişen, sadece presin ağırlığıdır. Kıyma makinesi ile etin geçirdiği evre, bunun minimize edilmiş bir örneğidir.
 • Aşağıda bir trafik kazasının, saniyeyi yüzlere bölebilen fotofiniş cihazı ile görüntülenmiş bir örneğini ibretle ve dehşet içinde birlikte izleyelim:
  Zaman Merceği Altında Direksiyonda Ölümün Anatomisi !!!
 • Amerika ve Avrupa ülkelerinde uzun yıllardan beri bilim adamları, trafik kazalarının meydana geliş sebeplerini araştırmaktadırlar.
 • Binlerce araç çarpma testlerine tabi tutulmakta, binlerce kaza raporu okunup, en ince ayrıntısına kadar değerlendirilmekte, kaza yerleri tetkik edilmekte, kazadan arta kalan otonun ve cesetlerin parçaları titizlikle incelenmektedir. Tecrübeli kaza uzmanları bu çalışmalara iştirak etmekte, tıp eksperleri ayrıntılı otopsi raporları vermektedirler.
 • Bütün bu çalışmaların ana hedefi, şüphesiz otoların dayanıklılığını ve yol emniyetini artırmaktır. Bu sayede trafik kazalarında ölüm nispetlerini azaltmaya bir katkıda bulunabilmenin mümkün olacağı hesaplanmaktadır.
 • Şimdiye kadar erişilebilen çözümler arasında emniyet kemerlerini, özel sistemlerle geliştirilmiş direksiyon simitlerini, geliştirilmiş fren sistemlerini, ön tabloda bulunan cihazları kapsayan armatür aksesuarlarının yumuşatılmasını, kapı emniyet kilitlerinin daha da iyileştirilmesini sayabiliriz.
 • Ancak bütün bu araştırmalarda ortaya çıkan bir gerçek vardır: İnsan denen zayıf varlığın, bir trafik kazasında, bir saniyenin de altında bir sürede öbür dünyaya göçtüğü ortamda, çelik-cam-saç-et-kemik-kan ve beyin parçalarının birbirine karıştığı dehşet verici manzaralar...!
 • Biz burada, 90 Km. hızla seyretmekte olan bir otomobilin, yoldaki devasa bir ağaca çarpması sonucunda, bir saniyenin birimleri içerisinde sürücüsünün başına gelenleri aktarmak istiyoruz:


Bir saniyenin birinci onda biri sürecinde: (6 Salise)
Otonun tamponu ve radyatörün üstündeki kromajlı süsler kırılır, dağılan çelik parçaları ağacın gövdesine dört santim kadar saplanır.

Bir saniyenin ikinci onda biri sürecinde: (12 Salise)
Radyatör çerçevesi bükülüp, yukarı fırlar ve ön cama çarparak onu parçalar. Hızla dönmeye devam etmekte olan arka tekerlekler yukarı doğru yükselirler. Radyatör ufak parçalara ayrılır ve dağılır. Ön çamurluklar ağaca saplanır ve şasinin arka kısmı kapıları sıkıştırarak açılamaz hale getirir. Otonun ağır elemanları, bir fren gibi aracın ağırlığının merkezkaç kuvvetine etki yapmaya başlar.

Aynı zaman sürecinde oto sürücüsünün vücudu öne doğru hamle yapar. Bu hamlenin sürati o anda; otonun kaza yapmadan evvel sahip olduğu sürate eşittir. Burada meydana gelen ağırlık, yer çekimi kuvvetinin yirmi katına eşittir ve santimetrekare başına l.400 (Bin dört yüz) kilogramdır. Bu esnada sürücünün bacakları bir baston gibi katılaşmış ve diz kapaklarından hemen kırılmıştır.

Bir saniyenin üçüncü onda biri sürecinde: (18 Salise)
Sürücü, koltuğunun üzerinde yükselmiştir ve vücudunun üst kısmı dik durumdadır. Kırılmış dizleri pedallara yaslanmıştır. Aynı anda direksiyonun plâstik ve çelik kısımları kıvrılmaya başlamıştır. Sürücünün başı güneş siperliğine yapışmış, göğüs kafesi direksiyona ve direksiyon miline, arkadan pres inmiş kadar sert şekilde yapışmıştır.

Bir saniyenin dördüncü onda biri sürecinde: (24 Salise)
Otonun ön kısmı 60 santimetre kadar içeri göçmüş durumdadır. Arka kısımlar bu anda arabayı 55 kilometre süratle ileriye itmektedir. Sürücü ise gene 90 kilometre bir hızla öne doğru itilmeye devam etmektedir. Motor bloğu yerinden koparak ağacın gövdesine bindirmiş, arabanın arka kısımları ise bir at gibi şaha kalkmış durumdadır.

Bir saniyenin beşinci onda biri sürecinde: (30 Salise)
Kaskatı kesilmiş olan sürücünün elleri yatay bir şekil almıştır. Hızın kuvveti sürücüyü direksiyonun miline doğru itmeye devam etmektedir. Mil, sürücünün göğsüne saplanmıştır.

Bir saniyenin altıncı onda biri sürecinde: (36 Salise)
Çarpmanın şiddeti o kadar kuvvetlidir ki, sürücünün ayakkabıları ne kadar sıkı bağlanmış olursa olsun- ayaklardan fırlamıştır. Fren pedalı yerinden çıkmış, otonun şasisi ortadan bükülmüş ve bağlantı cıvataları kesilmiştir. Sürücünün başı otonun ön camına çarpmış ve parçalanmıştır. Otonun arka tarafı tekrar yere oturmuştur. Tekerlekler ise zemini kazıyarak dönmeye devam etmektedir.

Bir saniyenin yedinci onda biri sürecinde: (42 Salise)
Tüm oto tamamen deforme olmuş durumdadır. Menteşeler kırılmış, kapılar yerinden fırlamış veya preslenmiştir. Başı çamda parçalanan, direksiyon mili göğsüne saplanan sürücü ölmüştür.

Geçen sürenin tamamı, bir saniyenin yedi onda biridir...!